Menstruáció – Mennyi a vérveszteség?

A menstruációs időszakban – ami általában 3-5 napig tart – a hölgyek általában valamivel több, mint fél deciliter vért veszítenek. Ez önmagában soknak tűnik, de ha számításba vesszük, hogy egy egészséges ember 5-6 liter vérrel rendelkezik, akkor ez a mennyiség csak a vértérfogat 1%-a. Ugyanakkor még mindig sok hölgy szenved vérszegénységben, ami ellen vastabletta szedésével, valamint vasat nagyobb mennyiségben tartalmazó ételekkel védekezhetünk, ajánlatos gyakrabban fogyasztani céklát, gránátalmát, burgonyát, májat, szezámmagot, lenmagot, tojássárgáját.


Káros-e az ultrahang vizsgálat?

Az ultrahang vizsgálat a röntgen vizsgálattal szemben semmilyen megterhelést, káros hatást nem jelent a női szervezetre és a magzatra. A magas hanghullámok a különböző sűrűségű szövetekről különbözőképpen verődnek vissza, amit a vizsgálófej érzékel, és a képalkotó berendezéshez továbbít. Az ultrahang intezitása alacsony, és nincs, – nem lehet káros hatása. Ha Ön ultrahang vizsgálatra jelentkezne kérjük egyeztesse, hogy üres vagy teli hólyaggal jelenjen-e meg.


Meddőség és sterilitás

Meddőségről a gyakorlatban akkor beszélünk, ha egy pár legalább két éve rendszeresen, fogamzásgátlástól mentesen él házaséletet, és nem jön létre terhesség. A WHO (Egészségügyi világszervezet) ezt a periódust egy évre teszi. A mindennapi gyakorlatban az egészséges párok 80-85%-a 1 éven belül sikeres a rendszeres, védekezés nélküli házasélet mellett.

A meddőséget és a sterilitást egyesek teljesen azonos – szinonim fogalomnak tartják, mások a teherbeesésre való képtelenség alatt sterilitást, a megtermékenyülést követő kihordási képtelenséget meddőségnek nevezik.
A sterilitásnak alapvetően két formáját különböztetjük meg. Elsődleges (primer) meddőség, ha a hölgy korábban még soha nem volt terhes. Másodlagos (szekunder) meddőségről akkor beszélünk, ha a hölgy már korábban volt állapotos, de később már nem képes segítség nélkül teherbe esni.
A meddőség a partnerek közös problémája, ezért általában meddő párról szoktunk beszélni mindaddig, amíg nem derül ki, hogy mi a probléma oka.
A meddőség egy speciális formája az, amikor a teherbeesés megtörténik, de a terhesség megszakad.
Amennyiben egymás után legalább háromszor spontán vetéléssel végződik a terhesség, ún. szokványos (habituális) vetélésről beszélünk, és a kivizsgálás szükséges lehet. A párok gyakran a definíciókban megadott 2 évnél – legtöbbször a 12 hónapnál – is rövidebb időn belül jelentkeznek meddőségi kivizsgálásra. Ilyenkor először az ún. fogamzás előtti (prekoncepcionális) kivizsgálást és gondozást javasoljuk.

A meddőség lehetséges okai:

A meddőség okai szerteágazóak lehetnek.

Szexuális funkció zavarok, nem megfelelő szexuális együttlétek, életmód, lelki zavarok

Peteérés zavarai – endokrin zavarok, különösen a prolaktin, TSH, pajzsmirigy, illetve a nemi hormonok zavara

Endokrin rendszer szabályozásának zavarai, központi idegrendszert és szabályozó mirigyeket (hypotalamusz-hypofizis rendszert) érintő okok

Spermium termelődés zavarai – férfi eredetű meddőségi okok

A spermiumok, vagy a petesejtek útjának blokádja (lezárt petevezető, lezárt spermavezető, sűrű méhnyaknyák)

Anatómiai és fejlődési rendellenességek (ivarszervi fejlődési zavarok)

Méhnyakat, méhet, petefészket, petevezetőt érintő gyulladások, fejlődési zavarok, daganatok és funkcionális (működési) zavarok, műtétes elváltozások, szerzett vagy veleszületett zavarok

Endometriosis, Policisztás ovárium szindróma (PCOS)

Genetikai okok: kombinációs zavarok illetve genetika kromoszómazavarok

Immunológiai okok, krónikus betegségek: atomimmunitás, daganatos, gyulladásos, anyagcsere és kromoszomális betegségek

A meddőség okainak megoszlása a nők illetve férfiak között:

női okok: 60%

férfi okok: 40%

közös okok: 15 % (a női és férfi meddőségi okok összességére vetítve)


Hüvelyi fertőzések és hüvelyfolyás okai?

A visszatérő hüvelyfertőzésnek (melynek 3 fő kórokozótípusa van: 1. gomba, 2. baktérium, 3. Trichomonas nevű parazita) vagy hüvelyfolyásnak (hisz ez lehet nem fertőzött bőséges hüvelyváladék is) számos oka lehet.

A hüvelyfertőzés és a hüvelyi folyás leggyakoribb okai:
– tartós vagy ismételt antibiotikumszedés
– túl alacsony ösztrogénhormonszint: nem megfelelő fogamzásgátló, menopauza, antiösztrogén-szedés stb.
ösztrogéntől függetlenül sérülékenyebb hüvelynyálkahártya: óvszer-(latex-) allergia, sugárkezelés, műtét utáni állapot, sérülés stb.
– túl gyakori hüvelyöblítések miatt eltolódott hüvelyi pH
– nemi szervi kórokozó tartós jelenléte melletti folyás (szexuálisan átvihető kórokozók, pl. Chlamydia, Ureaplasma, Gonorrhoea, Herpesvirus stb.)
– szexuális partnertől / partnerektől visszakapott (ún. „pingpong”) fertőzés
– krónikus irritáció: méhen belüli fogamzásgátló eszköz, egyéb idegentest a hüvelyben stb.
– nem megfelelően kezelt folyás (pl. gombaellenes kúpok bakteriális fertőzésnél stb.)
– méhnyaksérülés (ún. inveterált cervix ruptura) miatti fokozott nyáktermelődés                                                                    – cukorbetegség                                                                                                                                                                                          – immunhiányos állapot: veleszületett formák, immunszuppresszáns (pl. szteroid) terápia, terhesség (!), AIDS, legyengült beteg (pl. előrehaladott daganatos betegség) stb.                                                                                                         – egyéni adottság: ismeretlen egyéb ok miatti fogékonyság a fertőzésre; az átlagpopulációnál bővebb hüvelyváladék; a menstruációs ciklussal párhuzamos változások a hüvelyváladék mennyiségében.

Ezek elkülönítése és megfelelő kezelése több vizsgálatot is igényelhet: a beteg panaszainak és kórelőzményének kikérdezése gyakran már önmagában is elég. A kórokozó azonosításában a panaszok jellege, a folyás megjelenése, szaga, a hüvelyi pH megmérése, a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálata segíthet. Emellett a speciális szexuálisan átvihető kórokozók kimutatása laborvizsgálattal, vércukorvizsgálat, immunológiai vizsgálat stb. segíthet felderíteni a visszatérő folyás okát, majd a megfelelő kezelést alkalmazni. A kezelés a felderített ok megszüntetésén kívül a kórokozó elpusztításából (gomba, baktérium, parazita ellenes szerek megfelelő kombinációja), a hüvelyflóra, hüvelyi pH és hüvelynyálkahártya helyreállításából áll. A fertőzés visszatérését egyeseknél segíti a leggyakoribb kórokozók elleni vakcináció, ennek hatékonysága azonban nem egyértelmű.

 

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial