A terhesgondozás törvényben előírt kötelező feladat, melyet szülész-nőgyógyász szakorvos, szülésznő, háziorvos és védőnő közösen végez. A terhesgondozás intézménye rendkívüli mértékben hozzájárult ahhoz, hogy világviszonylatban is kiemelkedően alacsony lehessen Magyarországon az anyai és magzati-újszülöttkori halálozási és megbetegedési statisztika.

Nagyon fontos, hogy a kismama pontosan kövesse a gondozó orvosa és a védőnő javaslatait, valamint mindig tisztában legyen a terhességi hetek számát illetően, mivel az adott vizsgálatok a terhesség korához vannak igazítva. Az alábbiakban tájékoztató jelleggel bemutatásra kerülnek a várandósság időtartama alatt a Magyarországon kötelezően elvégzendő, és ajánlott vizsgálatok, áttekintve a terhesgondozás tipikus menetét.

Általánosságban elmondható, hogy a 24. hétig 4 hetente, 25. héttől a 36. hétig 3 hetente, majd hetente ajánlott a terhesgondozáson való részvétel. Terminus túllépése esetén naponta ajánlott a megjelenés.

Első megjelenés:

A terhesség tényének megállapítása (ultrahanggal kontrollálva). Rákszűréshez kenetvétel, a terhességről szóló igazolás kiadása, mellyel a területileg illetékes Védőnői Szolgálatot kell felkeresni a gondozásba vétel céljából. A gondozásba vétel alkalmával történik a kórelőzmény felvétele is (előző betegségek, műtétek, terhességek, stb.).

Első vérvétel:

A terhesség megállapítását követően, de legkésőbb a 12. hétig.

Mit vizsgálunk? Vérkép, éhgyomri vércukor, vizeletvizsgálat, vércsoport, ellenanyag, Wassermann (szifilisz-szűrés), esetleg TORCH vizsgálat (Toxoplasmosis, Rubeola, Chlamydia, esetleg Cytomegalovírus, kanyaró elleni védettség vizsgálata).

Helye: A családorvos vagy a szülész-nőgyógyász szakorvos beutalójával, kórházi, vagy lakhelye szerinti laboratóriumban.

Első ultrahang:

Időpontja: 12. héten (11. – 13. hét végéig).

Mit vizsgálunk? Az embrió életjelenségét, fejlődési ütemét, méretét, valamint a tarkóredő vastagságát is megmérjük (bizonyos kromoszómális rendellenességeknél vastagabb az átlagosnál).

Második ultrahang:

Időpontja: Terhességének 19-21. hete között,  melyet szokás az ún. „genetikai ultrahang” vizsgálatnak nevezni.

Mit vizsgálunk? A fejlődés ütemét, a magzati méreteket. Keressük az anatómiai rendellenességeket, fejlődési rendellenességeket, a méhlepény helyzetét, a magzatvíz mennyiségét. Ebben a korban ideális esetben már egyértelműen megállapítható a magzat neme.

Második vérvétel:

Időpontja: A váradósság 24. hetében.

Mit vizsgálunk? Vérkép ellenőrzés, máj- és vesefunkció, Rh-ellenanyag szűrés (csak Rh negatív anyáknál), terheléses vércukor vizsgálat (OGTT). A terheléses vércukor vizsgálat nagyon fontos, a látens terhességi cukorbetegséget szűrjük vele. Egy éhgyomri vércukor és 75 gramm cukrot tartalmazó szirup megivása utáni két órás vércukor eredmény összehasonlításából tudunk következtetni a szénhidrát anyagcserére.

Néhány fontos dolog a terheléses vércukor vizsgálattal kapcsolatban:

  • Ha valakinek a vizsgálat előtt kóros éhgyomri vércukorértéket mértek, tilos elvégezni a cukorterhelést.
  • A vizsgálatelőtti este még 8 óra előtt mindenképpen vacsorázzunk, de ne túl szénhidrátdúsat, utána reggelig éhgyomorra kell maradni.
  • Tipp: A cukorszirup elfogyasztása kellemesebb, ha limonádéként készítjük el. A vizsgálat előtti este a cukrot, citromlevet és annyi vizet, amennyit egyszerre meg bírunk inni, keverjük össze és tegyük be a hűtőbe. Így reggel újbóli felkavarás után egy hideg, bár eléggé szirupos limonádét nyerünk. A citromlé nem befolyásolja a vizsgálatot.

Harmadik ultrahang vizsgálat:

Ideje: 32. héten.

Mit vizsgálunk? Elsősorban a magzat méreteit, fejlődési ütemét, helyzetét, a méhlepény érettségét és a magzatvíz mennyiségét. Az anatómiai eltérések vizsgálatára ilyenkor már kisebb hangsúlyt fektetünk, hiszen a genetikai ultrahang idején a magzat mérete ideálisabb a fejlődési rendellenességek szűrésére és ekkor már lényegi eltérés nincs a  korábban elvégzett ultrahang vizsgálathoz képest.

Harmadik vérvétel:

Ideje: 36. héten.

Mit vizsgálunk? Vérkép, vizelet, vércukor, máj- és vesefunkciók, ellenanyagszűrés.

Negyedik ultrahang vizsgálat:

Ideje: 38. héten.

Mit vizsgálunk? A magzat méreteit (becsült súlyát), elhelyezkedését, a magzatvíz mennyiségét, valamint a méhlepény állapotát, előző császármetszés hegvastagságát. A magzati ereken áramlásmérést (ún. flowmetriát) is végzünk.

Gondozás folyamata a 36. héttől:

A 36-tól a 39. hétig hetente egyszer kell jelentkezni a gondozáson, ekkor kerül sor az NST  vizsgálatra. Ekkor is történik vérnyomás- és testsúlymérés, valamint  vizelet vizsgálat.

A 39. héten szükség esetén heti több alkalommal is  tanácsos NST-t végeznünk, majd a 40. héttől kétnaponta, akár naponta is indokolt lehet. Terminus közelében, illetve terminustúllépés esetén a kezelőorvos javallatára osztályos felvétel is szükségessé válhat.


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial